Oprava nefunkčního tuneru - Dreambox DM 500HD

Zde se možná dozvíte, zda váš přístroj půjde ještě opravit ... a nebo, zda má snaha o opravu vůbec ještě smysl ?!
ele-kutil
Administrátor
Příspěvky: 193
Registrován: pon 02. čer 2014 22:43:53
Kontaktovat uživatele:

Oprava nefunkčního tuneru - Dreambox DM 500HD

Příspěvek od ele-kutil » stř 10. črc 2019 12:05:50

65632479_2313610165392020_4754854063135260672_o.jpg
Oprava Dreambox DM 500HD
Na počátku této opravy byl dotaz, který jiný Dreambox nahradí model DM500HD, který přestal ladit programy ze satelitu.
Doporučil jsem sice modernější UHD model, ale jak už to tak bývá, následoval i dotaz: "A nedalo by se to ještě opravit ? Vždyť je to škoda vyhodit."

Protože "porýpat se" v DREAMBOXu na odpis, to se každý den nepoštěstí, přislíbil jsem diagnostiku a kontrolu DiSEqC čipu, který prostě i časem, umí odejít do věčných lovišť. Bohužel, už v úvodu nechtěl přístroj z nějakého důvodu ani nabíhat po bootu, tak jsem si po letech musel zopakovat re-flash na originální LINUX image od výrobce, který vše napravil - kromě tuneru.

Těšil jsem se zbytečně na závadu DiSEqC čipu. Skutečně, delší testování ale potvrdilo, že problém bude přece jen v modulu tuneru.

Majitel byl před rozhodnutím, zda jít do rizika s koupí náhradního dílu, který logicky, při nezbytnosti jeho pájení,
není možné "vracet bez udání důvodu" :
https://www.omko.cz/tuner-dvb-s2-pro-dm500hd/

Cena koupě dílu byla odsouhlasena, protože potřebný tuner byl kupodivu na e-shopu ještě skladem. Pak už jen zbývalo, nezničit kvalitní pozlacený plošný spoj mainboardu a modul tuneru vyměnit. Jsou chvíle, kdy má člověk s horkovzduchem v ruce nervy na pochodu - ale podařilo se, i přes malé komplikace. Původní tuner jsem nechtěl jen sprostě vystříhat z desky ... co kdyby v něm nakonec závada nebyla ?
A jak se na připojeném obrázku snažím demonstrovat, oprava se nakonec přece jen podařila "bezbolestně" realizovat.
Přílohy
Dm500hd-tuner-information-bcm4505.jpg
DM 500HD - bcm4505
dm500hd-tuner-measurements.jpg
DM 500HD - měření na tuneru
Dm500hd-tuner-information-bcm4505.jpg
DM 500HD - bcm4505 info
dm-500hd-diseqc.jpg
DM 500HD - diseqc

Odpovědět