Hi-fi věž PHILIPS FW-C700 ... srdeční záležitost i po letech

Zde se možná dozvíte, zda váš přístroj půjde ještě opravit ... a nebo, zda má snaha o opravu vůbec ještě smysl ?!
ele-kutil
Administrátor
Příspěvky: 193
Registrován: pon 02. čer 2014 22:43:53
Kontaktovat uživatele:

Hi-fi věž PHILIPS FW-C700 ... srdeční záležitost i po letech

Příspěvek od ele-kutil » stř 21. zář 2016 23:44:10

Asi před 15ti lety jsem si oblíbil tuto hifinu a čekal skoro 5 měsíců, než jsem si na ni tehdy z prvních výplat našetřil.
Jak plynul čas a data na CD, po hudbě 90´ 00´ 10´ jsem se musel vrátit k dětským písničkám, pohádkám a české POP music, při uspávání synka.
Nebylo se sice po těch letech čemu divit, ale jednoho dne mě opravdu opakovaný nápis DISC NOT FINALISED na displeji skutečně rozesmutněl.
Nejen mě ... syn, který začal chápat, k čemu věžička byla a pomalu se přestával i bát vypínatelných světelných DISCO efektů, čím dál častěji opakoval větu ... a půjde věžička ještě opravit ???
Tehdy jsem si dal slib (leden 2016), že svoji "hifinu", už jako dobrého přítele rodiny jistě ještě nějak opravím...

1) Diagnostika problému (květen 2015)
---------------------------------------------------
Kdo by hledal v této elektronické skříňce závady, způsobené vypouklými kondenzátory, asi by neuspěl. Poctivý transformátor jako základ zesilovače 2x 120W P.M.P.O, údajně třídy D,
nemá důvod nejít funkční, i s filtračními obvody do sběrného dvora.
Kompletní servisní dokumentace v angličtině sice byla k dohledání, ale tabulka známých symptomů "Co dělat když..." zkrátka chyběla.
Obecná rada z Internetu zněla: vadná jednotka laseru

2) Pokusy s laserem (červen 2015)
---------------------------------------------
"Babská rada" pokusit se zvýšit intenzitu laserové diody
příslušným trimrem fungovala asi týden ... pak už jen
následoval opět nápis "NO DISC".
Rozhodl jsem se tedy rychle objednat z Číny celou novou mechaniku, vizuálně podobného typu.
Přece jen bez dopravy byla cena skoro poloviční, než za podobný díl z našich e-shopů.
Bohužel, to, co se jindy nestává, to se zrovna muselo přihodit - mechanika dorazila letecky, ale mechanicky poškozená ... laser sice přežil ale reklamace se vyplatila.
Prodejce mi vrátil 50% ceny zpět na účet, v rámci Fair Play.

3) Oprava se komplikuje (srpen 2016)
--------------------------------------------------
Že výměna laserové jednotky bude "brnkačka", to jsem si jen myslel. Dnes už si to nemyslím.
Nutnost neustálého testování mne dohnala až k rozebrání celého 3 CD carrouselu.
A jak to tak už bývá v provizorních servisních podmínkách,
tak dlouho se testuje, až se FLEXI propojovací káblíky polámou. Ze závady laseru byl z nenadání boj o záchranu celého měniče.

A že se ploché FLEXI kabely téměř s jistotou nedají dobře objednat na dálku,pokoušel jsem se i o jejich opravu a hledání vhodných náhrad při příležitostných návštěvách sběrného dvora.
Ano, k dalším dvěma laserovým mechanikám jsem si touto cestou přišel, ale potřebné propojovací pásky o vhodné délce
s vhodným počtem pinů jsem stejně nesehnal.

4) Hledá se dárce potřebných dílů
---------------------------------------------
Bláhové bylo si i myslet, že někomu doma stejná, nebo podobná hi-fi PHILIPS ještě doma zavazí.
V době MP3 a Androidu na inzeráty "Hledám na díly" nikdo nezareagoval.

5) Oprava 3 CD carrouselu (září 2016)
--------------------------------------------------
Co jsem nechtěně pokazil, to jsem musel dát (i díky dokumentaci) opět do kupy. I když pár součástek z Číny ještě zbylo, nakonec se carrousel opět začal otáčet a po improvizaci s poctivými vodiči namísto FLEXI pásků i vyjíždět ven a zařazovat správně zvolené CD nad laser.
Že jsem si v dokumentaci dříve nevšimnul doporučené servisní polohy pro demontovaný carrousel ! Tímto způsobem se dalo jednodušeji experimentovat i s jinými laserovými mechanikami.
K mému překvapení, úplně jiná mechanika z vyhozeného boom-boxu najednou zobrazuje na displeji 16 skladeb, 45 min !
A mám vyhráno , myslím si... ty do věže půjdeš, i kdyby kladivem.

6) Trampoty s přestavbou laseru
---------------------------------------------
Na tyto, časem velmi draze zaplacené zkušenosti nesmím zapomenout,
kdybych se ještě někdy snažil měnit laser v hi-fi nebo DVD:
-originální unašeč (kroužek na SPIN motoru CD)
nikdy nevyhazovat !

-zkontrolovat délku osky SPIN motoru
(příště už raději vyměním motorek za původní)
-POZNAMENAT SI výšku unašeče od základny mechaniky
... že to laser zaměří a srovná sám ? Tomu už nevěřím.
-kalibrovat čtení z více médii... originál a alespoň další
2 druhy/značky vypalované
-správná výška vyměněného unašeče je téměř záležitostí mikrochirurgie, pokud k této činnosti chybí tovární profi přípravky ... systém "dvou plochých kleští" si budu do smrti pamatovat !
-NO DISC - laser ještě nevidí potřebná data - CD je příliš vysoko, FOCUS cvaká na doraz
-DISC NOT FINALIZED - laser ví o datech, ale nerozezná je - CD je moc blízko nad optikou
(Poznámka: a pak hledejte kompromis pro lisovaná i pálená CD)

7) K neuvěření
-----------------------
Ano, servisní dokumentace je potřebná věc, v době, kdy se daný produkt ještě vyrábí a díly jsou k dispozici, mnohdy ovšem za nemalý peníz - kdysi záruční výměna laseru, pro PHILIPS účtována servisem cca za 1500,- , totiž čtení RW médií nevyřešila a skončil až u vrácení kupní ceny.
***
Jak ale mechaniku a laser přestavět a zkalibrovat např. z Aiwa
do Philips, to už nikdo nenapíše.
Přesto všechno - nakonec opraveno, zkalibrováno, vyčištěno složeno a otestováno a funkční !
Přílohy
FW-C700.jpg
Philips FW-C700

Odpovědět